Zadbaj o swoją świecę
Przed pierwszym paleniem świeca powinna uzyskać temperaturę pokojową. Po dostawie pozwól jej się ogrzać, co ułatwi jej roztopienie. Ma to szczególne znaczenie w okresie, kiedy temperatury spadają poniżej 15 stopni.
Wosk sojowy ma taką właściwość, że wolno się roztapia. Pierwsze palenie powinno trwać przynajmniej 2-3h, co pozwoli na pełne roztopienie wosku do brzegów słoika w temperaturze pokojowej (to tzw. basen). Jeżeli tego nie zrobisz, świeca może się tunelować (mieć dziurę w środku przy nieroztopionych brzegach), a z każdym kolejnym paleniem jej pełne roztopienie będzie coraz trudniejsze, co może wpłynąć na to, że szybko Ci się skończy (a tego byśmy nie chcieli, prawda?).
Kolejne palenie świecy również powinno trwać na tyle długo, żeby cała powierzchnia wosku się roztopiła. Nie dłużej jednak, niż 4h. Jeśli przegrzejesz świecę, cały zapach z niej szybciej wyparuje.
Nie pal świecy na parapetach i w przeciągu. Może to powodować nierówne spalanie i tunelowanie się wosku.
Nigdy nie zostawiaj świecy bez nadzoru osoby dorosłej. Pilnuj świecy szczególnie przy dzieciach i zwierzętach!
Stawiaj świece na ognioodpornej, nienagrzewającej się podstawce. Nie używaj do tego metalowej lub plastikowej nakrętki.
Przycinaj knot przed każdym paleniem do ok. 3-5 mm. W przypadku knota drewnianego najlepiej przyciąć knot do 1 mm.
Dla bezpieczeństwa pożegnaj się ze swoją świecą, gdy na dnie pozostanie maksymalnie 1 cm wosku. Ale bez obaw! Pozostały wosk możesz wykorzystać w kominku zapachowym.
Świece z drewnianym knotem charakteryzują się tym, że ze względu na użycie naturalnego materiału, jakim jest drewno, mogą być bardziej nieprzewidywalne w użytkowaniu. Drewno również ma większą tendencję do tzw. kopcenia. Zachowaj szczególną ostrożność korzystając ze świecy z drewnianym knotem i bezwzględnie przycinaj knot przed każdym paleniem do wysokości 1 mm.